Zöldségleves gazdagon - avagy mit együnk húsleves helyett

Egy tál meleg leves mindig jól esik, főleg ha még finom is. Hűvös időben azért, mert átmelegít, nyáron pedig segít elviselni a forróságot. De mindemellett remek tápanyag tartalommal bír, biztosítja a napi folyadék és rost bevitelünk egy részét. Ez a leves attól különleges, hogy ízében nagyon hasonlít a hagyományos húslevesre, és amennyiben kiváló minőségű alapanyagokat használunk, még azt is kijelenhetjük, hogy annál sokkal-sokkal finomabb, úgy, hogy nem tartalmaz semmilyen állati eredetű összetevőt. Mivel ez a leves nem tartalmaz ízfokozót sem, ezért a natúr, természetadta ízek érvényesülnek benne, és ez az, amitől igazán finommá válik. Többnyire ebédre javasoljuk fogyasztását a főétel első részeként vagy önmagában egy könnyű vacsoraként.

Hozzávalók

(kb. 12 adag)

3-4 evőkanál Pithari extra szűz oliva olaj v. Barco kókuszzsír (el lehet térni a mennyiségtől ízlés szerint)

5-6 db közepes vöröshagyma

5-6 db nagyobb sárgarépa (ha kisebbek lehet 8-10 db is, ízlés kérdése ki-mennyire szereti a répát, azért ne túlozzuk el)

3-4 db fehérrépa (gyökér)

1 kisebb zellergumó

1-2 db kicsi vagy közepes burgonya

1-2 db karfiol rózsa

1-2 db káposzta levél (vagy esetleg egy kisebb szelet káposzta torzsájával együtt)

1 db paradicsom

1 db tv paprika

3-4 db fokhagyma gerezd

1 db gombafej (elhagyható)

1 csokor petrezselyem

1 db szárított chilli paprika

18-20 szem Greenmark bio fekete bors

3-4 szem Greenmark bio kardamom mag

2-3 ek. Éden prémium parajdi só

4-4,5 liter (lehetőleg tisztított, vagy forrás) víz

1 csomag Naturgold bio alakor ősbúza csigatészta

leves_3.jpg

Készítés előtti jó tanácsok

Ennek a levesnek attól lesz gazdag ízvilága, hogy változatos összetevőkből áll, mégpedig úgy hogy nincs benne ízfokozó leveskocka vagy bármilyen más fölösleges adalékanyag. Az arányoktól el lehet térni természetesen, pl. ha a sárgarépánk mérete inkább kisebb, mint nagyobb, akkor abból 8-10 db lesz majd szükséges. Ha valaki nem szereti a sok répát, akkor kevesebbet is használhatunk, mint ami a hozzávalóknál meg van adva, de ne hagyjuk el, vagy ne legyen aránytalanul kevés, mert akkor a levesnek nem olyan lesz az íze, mint amelyet szeretnénk.

Amennyiben nem szeretjük a karfiolt vagy a káposztát, elhagyhatjuk (természetesen a végén nem muszáj megennünk, amit nem szeretünk), de ez szintén azt fogja eredményezni, hogy a végeredmény nem lesz az igazi. Lehet, hogy elsőre soknak tűnhet a zöldségek mennyisége, de a főzés során a méretük valamelyest összeesik. Ha mindenképpen kevesebb zöldséggel szeretnénk elkészíteni a levesünket, leveskocka helyett adjunk hozzá a fűszerekkel együtt 1-2 ek. sómentes vega-mixet (natúr zöldségkeverék).

Ennél a levesnél a klasszikus húslevest szeretnénk kiváltani, tehát fontos, hogy hús-jellegű ízt adó zöldségeket (káposzta, karfiol) ne hagyjuk ki, mert ezek hiányában zöldebb ízű (túl vegetás jellegű) levesünk lesz. Ha valaki végképp nem tud megbarátkozni ezekkel az összetevőkkel, úgy esetleg még egy fél hámozott, kimagozott főzőtökkel helyettesítheti ezeket.

Fontos az is, hogy az alapanyagok a lehető legjobb minőségű, lehetőleg bio zöldségek és bio fűszerek legyenek, mert így tudjuk kiváltani a hagyományos levesek káros ízfokozó aromáját.

A só mennyiségét tekintve nem kell megijedni, mivel a recept 12 adagos, ezért majd ez a sómennyiség elveszik a hozzáadott folyadékban.

A végeredmény nagyon finom és kiadós leves, viszont ha nem szeretnénk ekkora adagot, akkor nyugodtan felezhetjük a hozzávalókat, vagy alaplének lefagyasztható a későbbiekre. A sok zöldség mennyiségtől pedig nem kell megijedni, mert ha elkészült, akkor a nagyrészüket eltávolítjuk a levesből a leszűrés során.

leves_4.jpg

Elkészítés

Készítsük elő konyhakészre az alapanyagokat. Pucoljuk meg és mossuk meg a zöldségeket. A répákat ízlés szerint vágjuk hosszában félbe, a burgonyát kettébe, a paprikát-paradicsomot irdaljuk be.

Vegyünk elő egy nagyobb méretű fazekat, tegyük bele az olajat, majd a vöröshagymákat. Két db hagymát félbevágva tegyünk bele, mert ha megpirul finomabb lesz az alaplé íze. Ilyenkor már picit sózhatjuk is (kb. egy teáskanálnyi). Tegyük a fazékra a fedőt és pirítsuk alacsony hőfokon a hagymákat kb. 1 percig, úgy hogy közben néha megrázogatjuk a fazekat, hogy ne égjen le.

Ha a hagyma kezd pirulni és már az illatát is érezzük, hozzáadhatjuk a többi megmosott és kettévágott zöldségeket (répa, gyökér, burgonya, zeller, káposzta) és tovább pirítjuk 1-2 percig.

Ezt követően hozzáöntjük a vizet, beletesszük a többi zöldséget a karfiol kivételével, mert annak nem kell sok. Tehát beletesszük a paprikát, paradicsomot, petrezselymet, fokhagymát, majd a fekete borst és kardamomot, szárított chilli paprikát (ettől nem lesz erős a levesünk, csak ha megvágjuk a paprikát, mert úgy kifő az ereje is).

Felvesszük a hőfokot, majd utolsó lépésként pedig hozzáadjuk a sót. Ennél a pontnál legyünk óvatosabbak, és apránként kezdjük el adagolni a sót. Ehhez a mennyiségű vízhez egy evőkanállal kezdjünk. Keverjük el és várjunk addig, míg a levesünk kezd melegedni, mert ahogy olvad a só, úgy kezdjük el érezni, hogy mennyi szükséges még belőle. A mennyiséget igazítsuk az ízlésünkhöz, nem kell túl sózni, de ne is legyen sótlan, mert ez biztosítja a zöldségekkel együtt az ízvilág harmóniáját.

A főzési időt innen számítsuk, kb. egy óra hossza. Ezt követően annyi a dolgunk, hogy megvárjuk, amíg a leves elkezd forrni. Ekkor levesszük a hőfokot közepesre, hogy ne forrjon intenzíven, hanem inkább lassan kezdjen el főni. Fedővel félig letakarhatjuk, hogy ne párologjon el nagyon. 20-25 perc elteltével ellenőrizzük ismét, hogy a sómennyiség megfelelően lett-e beállítva, ha szükséges még igazíthatunk rajta. Ha picit több sót tettünk bele a kelleténél, akkor víz hozzáadásával tompíthatunk rajta, de ha lehet, már ne nagyon hígítsuk fel. Ekkor már hozzátehetjük a karfiol rózsákat is, mert azok viszonylag hamar megfőnek. Nem kell takarékon, de ilyenkor már alacsonyabb hőfokon főzzük a hátralevő időben (durván fél óra). Ha a karfiol megpuhult (nem szét főtt), akkor nézzünk meg egy répát is. Ha puha, akkor kész a levesünk! Kifőzött levesbetéttel (ez esetben bio alakor ősbúza csigatésztával) tálaljuk!

leves_1.jpg

Jó, ha tudjuk!

A bio zöldségek (leginkább a sárgarépa) nem igazán főnek szét, nem lesznek „gumisak”, állaguk mindig egy picit „keményebb” marad a hagyományosan termesztett zöldségekhez képest.

A karfiolnál kiemelten fontos figyelni annak minőségére, mert könnyen elronthatja a leves zamatát, ha nem jól választunk. Igyekezzünk bio karfiolt beszerezni, ha ez nem áll módunkban, akkor mindenképpen friss legyen, ám ha megszagolva kifejezetten, már zavaróan túl „káposztás” illata lenne, akkor inkább halasszuk el a leves főzést, amíg nem találunk megfelelő alapanyagot, vagy tegyünk bele helyette egy darab főzőtököt.

Ha kész a levesünk mindig szűrjük le! Jobban adagolható lesz, és természetesen jobban eláll. Azokat a zöldségeket, amelyeket megeszünk, szedjük külön és úgy tároljuk hűtve. Amennyiben aprólékos hozzávalók is vannak benne, amik szétfőnek pl. fokhagyma, akkor szűrjük át az egész levest miután a zöldségeket eltávolítottuk belőle. Majd átszűrt állapotban tároljuk hűtve.

Ha a főtt zellert a levesben nem esszük meg, viszont magát a zellert szeretjük, akkor további felhasználásra félre tehető, pl. készíthetünk belőle zellerkrémet, vagy kirántva is fogyasztható önmagában esetleg valamilyen öntettel.

Mint minden ételnél ennél is hangsúlyozzuk, hogy mindenből a legjobb alapanyagokat használjuk, és a zöldségeket lehetőleg vegyszermentes gazdálkodásból szerezzünk be annak érdekében, hogy az ízhatás tökéletes, az elkészített étel pedig valóban tápláló, ne csak mutatós legyen!

Üzletünkben minden alapanyag (a friss zöldségek kivételével) beszerezhető!

Jó étvágyat kívánunk!